אורח חיים בריא לא מתבטא רק באוכל – צריך לדאוג גם לנפש: הכול על טיפול cbt

אורח חיים בריא יכול להתבטא במגוון דרכים, כאשר ברוב המקרים הדגש העיקרי הוא על התזונה שאנחנו צורכים. זה אומנם נכון שאכילה נכונה היא חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא, אבל גם הנפש שלנו זקוקה לתשומת לב לא פחות רצינית, ובמקרה הצורך – גם לטיפול. אנשים רבים בישראל ובעולם מתמודדים באומץ עם הפרעות שונות הקשורות בתחום בריאות הנפש, ועושים זאת על ידי שיטות טיפול שונות. אחת משיטות אלה היא ה-CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמטרתו לסייע לנו לשנות דפוסי מחשבה מזיקים שחוזרים על עצמם. אז מה זה הטיפול הזה, מי צריך אותו וכיצד הוא יכול לעזור לכם? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

CBT – הכול על השיטה

טיפול CBT, הידוע גם בשמו העברי "טיפול קוגניטיבי-התנהגותי" הוא סוג של טיפול פסיכותרפי. בניגוד לטיפולים הדינאמיים שהם "מסורתיים" יותר, ובהם נהוג לעסוק בחוויות מהעבר ולנתח אותן, השיטה הזאת ממוקדת יותר, מוגבלת בזמן ומכוונת לפתרון בעיות שונות, לרבות הפרעות הגורמות למחשבות שליליות שחוזרות ונשנות. מחשבות שליליות, כמו גם מחשבות טורדניות, במקרים רבים מעוררות גם דפוסי התנהגות שמזיקים לנו, ומכאן מטרת העל של הטיפול היא לפתח דפוסי חשיבה בריאים יותר, במקביל לשינוי דרך הפעולה.

למי הטיפול מתאים?

מדובר בטיפול שהוכח כיעיל במקרים של כל מיני התמודדויות נפשיות, כמו דיכאון, OCD (הפרעה טורדנית כפייתית), הפרעות חרדה, פוביות, הפרעה פוסט טראומטית, הפרעות אישיות והפרעות אכילה. עם זאת, מכיוון שמחשבות שליליות שמובילות להתנהגויות מסוימות הן דבר שרבים מאיתנו עשויים להתמודד עמו בכל שלב בחיים, הטיפול עשוי לסייע למגוון רחב של אנשים גם אם אינם מאובחנים בהפרעה נפשית ספציפית. לכן, אם אתם עוברים תקופה מורכבת של חוסר ודאות והיעדר שליטה ומרגישים שהקרקע נשמטת לכם מהרגליים, כפי שעלול לקרות בכל מיני מצבים במהלך החיים, טיפול CBT יכול לעזור להעניק לכם כלים להתמודד טוב יותר עם המצב, במיוחד כאשר הוא מתרחש בתדירות גבוהה.

 

 

מהלך הטיפול

טיפול ה-CBT, כאמור, הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, כלומר הוא מתמקד בקוגניציה – ההכרה שלנו, ובדפוסי הפעולה שלנו. לפיכך, ניתן לחלק את הטיפול לשני חלקים: הטיפול הקוגניטיבי והטיפול ההתנהגותי. בטיפול הקוגניטיבי עושים שימוש בכלים קוגניטיביים, כמו שיחות המתמקדות בחוויות החיים של המטופל שהובילו למחשבותיו השליליות ולפחדים שלו, בחינה וניתוח הפרשנות של המטופל לחוויות אלה ושל תגובות שלו אליהן. המטרה היא לנתח יחד עם המטופל את המחשבות השליליות ולזהות את שורשן במטרה לחזק אצלו את היכולת להתמודד עמן בצורה טובה ומאוזנת יותר.

בטיפול ההתנהגותי משתמשים, לרוב, בטכניקות של חשיפה. כלומר, המטפל חושף את המטופל בהדרגה וברגישות למצבים המעוררים בו את החרדה, כדי שהמטופל יוכל ללמוד לשלוט על החרדה ולהתמודד איתה בצורה מאוזנת יותר שאינה מביאה להתנהגויות שאינן משרתות את הסיטואציה ואף מזיקות לה. במילים אחרות, הטיפול ההתנהגותי הוא מעין יישום פרקטי של החלק הקוגניטיבי בטיפול. מטרת העל של הטיפול היא, שבסופו של דבר, הדפוסים הבעייתיים לא ישתלטו על המטופל ויפגעו באיכות חייו, ושיצליח המטופל לנהל אורח חיים תקין, בריא ומאוזן.

סיכום

לסיכום, אורח חיים תקין הוא חלק בלתי נפרד גם מהבריאות הנפשית שלנו, לצד הבריאות הגופנית. טיפול CBT הוא טיפול ממוקד ומכוון מטרה המזהה את שורש הבעיה ומעניק כלים פרקטיים לטיפול בה. אם אתם חושבים שהטיפול עשוי להתאים לכם, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם מטפל בעל הכשרה מקצועית בתחום בריאות הנפש כדי לקבל מידע נוסף.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות