מאכלים עם קולגן: כל מה שכדאי לשלב בתפריט

מאכלים עם קולגן

בשנים האחרונות הקולגן הפך לאחד המוצרים הנמכרים בתחום תוספי התזונה, ולא בכדי. למעשה, קולגן הוא חלבון מבני אותו הגוף מייצר באופן עצמאי, כאשר הריכוז הגבוה ביותר של הקולגן מצוי בעור הפנים – מעל ל 80%. אולם, החל מגיל 30 קצב הייצור של הקולגן פוחת באופן משמעותי, ובעקבות כך נוצרים קמטוטים ואובדן נפח בעור הפנים אבל גם השפעות פיזיולוגיות נוספות כמו שחיקה של הסחוס, ציפורניים חלשות וכן נשירת שיער מוגברת. הסיבה לכך נובעת מתוך היותו של החלבון מורכב מחומצות אמינו כמו גם אלסטין המצוי ברקמות, גידים וכן בעצמות. לכן, כאשר אתם שואלים את עצמכם מה זה קולגן, חשוב שתדעו כי מדובר בחלבון בעל חשיבות עצומה לבריאותכם אבל גם מרכיב מהותי לטיפוח וחיזוק הגוף. החדשות הטובות הן שניתן להתגבר על המחסור בקולגן באמצעות תוספי תזונה ייעודים לצד מזון עם ריכוז גבוה של קולגן. מהם המאכלים שכדאי לכם לשלב בתפריט? להלן הסקירה:

פירות הדר

פירות ההדר מכילים ריכוז גבוה מאוד של חומצות אמינו כמו גם מינרלים וכן כמות גבוהה במיוחד של ויטמין C  המסייע לטובת ספיגה מוגברת של קולגן. מאחר והתוצרת הישראלית נחשבת למובחרת במיוחד ועל כן מומלץ במיוחד לקנות תוצרת כחול לבן ולבחור בשילוב של פירות כמו קלמנטינה, תפוז, אשכולית וכן לימון בשגרת היום יום יכולה מאוד לסייע לטובת קצב הגברת הקולגן וכן ספיגה טובה יותר בגוף.

דגנים מלאים

האבץ המצוי בתוך דגנים מלאים לא רק גורם לתחושה של שובע לאורך זמן, אלא גם מסייע לספיגה של הקולגן בגוף. קערה של שיבולת שועל בבוקר יכולה לחולל פלאים לגוף שלכם – הן מבחינת רמת האנרגיה והן מבחינת היכולת לעודד את הגוף לייצר קולגן באופן מוגבר, כתוצאה מצריכה של אבץ וכן הסיבים התזונתיים המצויים במזון כמו שעורה ושיפון.

דגים

בדגים יש את הריכוז הגבוה ביותר של חומצות אמינו כולל אומגה 3 אשר הגוף אינו יכול לייצר באופן עצמאי. תזונאים כמו גם רופאים ממליצים לשלב בתפריט התזונתי דגים מאחר והחמוצות הללו אחראיות בין היתר על הרכב הקולגן בגוף, ועל כן מדובר בהזדמנות מצוינת ליצור תפריט תזונתי המכיל גם את החומצות וגם מעודד את קצב הספיגה של הקולגן בגוף ובייחוד באזור הסחוסים כמו גם המפרקים.

בשר

השימוש בתחליפי בשר נמצא כיום בשיאו, אולם חשוב לדעת כי בבשר יש כמויות גבוהות מאוד של קולגן. לכן, ההמלצה היא לשלב את הבשר לפחות פעם בשבוע בתפריט הן לטובת ייצור קולגן אבל גם לטובת קבלת יתרונות בריאותיים נוספים כמו ברזל ואבץ המצויים בבשר טרי בלבד.

פירות יבשים

בכדי להגביר את קצב ייצור הקולגן הטבעי של הגוף רצוי לשלב בתפריט גם פירות יבשים כמו אגוזים, ערמונים וכן פיסטוקים. בפירות יבשים יש חומצות שומן המעוררות את הגוף לייצר את הקולגן באופן עצמאי. עם זאת, שימו לב כי ריכוז גבוה של פירות יבשים אינו מומלץ מאחר והם מכילים גם סוכר בכמויות גבוהות ועל כן שימו לב לכמויות.

שימוש בתוספי תזונה לטובת ספיגת קולגן

מעבר למזון בריא ומזין המעודד את קצב ייצור הקולגן, רצוי מאוד לשלב בתפריט שלכם גם תוסף תזונה ייעודי אותו ניתן לרכוש אצל חברות מקצועיות המתמחות בתחום, וזאת לאחר מחקרים רבים שנערכו בתחום מתוך מטרה לספק לגוף את הקולגן שלא דרך התזונה. מדובר בקפסולות ייעודיות המכילות ריכוז גבוה של קולגן לצד ויטמינים כאשר הקפסולות בטוחות לחלוטין לשימוש. בכך, תוכלו גם אתם להתגבר על המחסור בייצור קולגן ולקבל את היתרונות הבריאותיים והקוסמטיים הרבים המיוחסים לחלבון הקולגן.

 

**המידע באתר הוא לא המלצה רפואית או תזונאית, ולא חוות דעת רפואית. לקבלת חוות דעת רפואית או התאמה אישית של התפריט יש לפנות לאיש מקצוע בלבד.

נגישות